תחליטו כבר – למה כל כך קשה לנו לקבל החלטות

החלטות קטנות, מישהו שלח לי החלטות קטנות (ואיזו מכה זו) Alfred Stevens, Il bagno, 1873-1874, Olio su tela, 73,5 x 92,8 cm, Parigi, Musée d’Orsay
© René-Gabriel Ojéda / RMN-Réunion des Musées Nationaux/ distr. Alinari

לא מזמן קיבלתי מייל עם הצעה להשתתף בסיור אמנות בדרום תל אביב. בהצעה צוינו כל הפרטים הטכניים הדרושים, ובסוגיית המחיר נכתב "כראות עיניכם". במילים אחרות, שאנחנו נחליט מה הסכום שנראה לנו נכון או מתאים לתשלום. זה דבר נורא לעשות לאנשים שבסך הכול רצו ליהנות ו/או להחכים קצת – להפיל עליהם, כלומר עלינו, את כל האחריות, ויחד איתה, כמעט בילט אין, תחושה של אשמה.

אנחנו לא רוצים להרגיש רע כי נתנו מעט מדי, ולא רוצים להרגיש פראיירים כי נתנו הרבה מעבר למקובל ולרצוי. מה שהתחשק לנו לומר למארגנים היה 'בבקשה תגידו לנו כמה לשלם, ואנחנו נעשה זאת. רק אל תשאירו בידינו את ההחלטה'. אבל בסוף פשוט לא נרשמנו לסיור ההוא (אם כי לא רק חומת התשלום ניצבה שם – היו עוד סיבות).

מדובר במקרה מעט יוצא דופן, הרי בדרך כלל מחיר הוא עניין קבוע ולא עניין של בחירה. אבל בגדול, הצורך לקבל החלטות 'קטנות' בין אנשים הוא הכרח כמעט יומיומי בחיים שלנו. אצלנו בבית הייתה נטייה לשאול כמעט על כל דבר "מה בא לך?" ולהפיל את ההחלטה על הצד השני. קצת כמו במערכון של הגשש החיוור עם קלרשו – "כמה שאתה רוצה", רק בלי האלמנט. הנה כמה דוגמאות שחזרו על עצמן בשנה האחרונה לא מעט:

 • את רוצה נס קפה או אספרסו?
 • לא משנה לי.

 

 • אתה רוצה לצאת ללינק או לפוקצ'ה בר?
 • שניהם אחלה מבחינתי.

 

 • לאן בא לך לטייל בשישי, להר יעלה או לעין לבן?
 • מה שבא לך.

קצת כמו במערכון של הגשש החיוור עם קלרשו – "כמה שאתה רוצה", רק בלי האלמנט Edouard Manet, Il balcone, 1868-1869
Olio su tela, 170 x 125 cm, Parigi, Musée d’Orsay © René-Gabriel Ojéda / RMN-Réunion des Musées Nationaux/ distr. Alinari

זה לא קרה מייד, אבל בשלב מסוים בחיים שמנו לב שזכות הבחירה הופכת אצלנו לנטל ההחלטה. כוחה הנורא של אשמה קטנה גורם לקבלת החלטות לא אופטימלית, כלומר לא לפי מה אני הכי רוצה, אלא מה הכי יעזור לי לעבור את הסיטואציה בשלום. זה לא עניין של התחמקות, אלא יותר של חשש להיות הצד שתמיד עושים מה שהוא רוצה, מה שגורם לצד השני להיות מתוסכל. זה גם חשש מלהיות אחראי לכישלון, במקרה שיהיה כזה. והחשש הזה גובר על הרצון להיות אדריכל ההצלחה.

לבחירה לא להיות זה שמקבל את ההחלטה יש מחיר, וזו תבנית של תסכולים שחוזרים על עצמם. אני רואה את זה הרבה פעמים ביחסים בין אנשים, בין חברות, בין קולגות לעבודה וכמובן בין מנהלים למנוהלים (שם לכאורה ברור מי מקבל את ההחלטות, אבל זו טעות חמורה להפגין את זה כלפי חוץ בצורה בוטה).

יום אחד עלינו על רעיון: במקום כל ההתפתלויות, החלטנו לומר "אני מציע/ה". כלומר, אין יותר דבר כזה רק לשאול 'נס או אספרסו', אלא צריך להוסיף את המשפט 'אני מציעה אספרסו' או 'אני מציע נס'. וזה נכון גם לגבי טיולים, ובעצם לגבי כמעט כל דבר בחיים. אגב, בדרך כלל אנחנו מסכימים עם ההצעות אחד של השנייה, אבל לפעמים זה גם מייצר הצעת נגד שהיא לא פחות טובה. בכל מקרה, נטל ההחלטה הוא כבר לא נטל. ובכלל, אחרי שמקבלים את ההחלטה הזו, והופכים אותה להרגל (כלומר מקיימים אותה לפחות 21 יום), הכול נהיה הרבה יותר פשוט.

צ'רלס דוהיג, מחבר "כוחו של הרגל", אומר שכאשר הרגל נוצר, המוח מפסיק להשתתף במלואו בקבלת החלטות, ומסיט את ההתמקדות שלנו למשימות אחרות. כלומר אם זה כבר הרגל לומר 'אני מציעה', המוח לא צריך להתמקד בניסוח ההתפתלויות ש'יפילו' את ההחלטה על הצד השני.

במקום כל ההתפתלויות, החלטנו לומר "אני מציע/ה" Edouard Manet, Berthe Morisot con un mazzo di violette, 1872, Olio su tela, 55,5 x 40,5 cm, Parigi, Musée d’Orsay
© René-Gabriel Ojéda / RMN-Réunion des Musées Nationaux/ distr. Alinari

רובנו אולי רוצים שינוי, אבל לבצע אותו זה משהו אחר לגמרי Edouard Manet, Stéphane Mallarmé, 1876, Olio su tela, 27,2 x 35,7 cm, Parigi, Musée d’Orsay
© René-Gabriel Ojéda / RMN-Réunion des Musées Nationaux/ distr. Alinari

אבל קבלת החלטות היא יותר מזה: היא מצריכה שינויים מהותיים יותר. בשנות ה-90 אביב גפן היה עולה על במות וצועק לקהל, איפשהו באמצע ההופעה, "אתם רוצים שינוי? אתם רוצים שינוי?", וכל בני הנוער והצעירים – ואני בתוכם – היו צועקים שכן. אבל אם תכנסו אותם (ואותי) היום באולם כלשהו, ותשאלו אותנו אחד אחד על תחומים שונים בחיים – כמה פעמים עשינו בהם שינויים, ככל הנראה הממצאים לא יהיו מעודדים.

שינויים יכולים להתחולל במרחב אינסופי כמעט. זה יכול להיות במראה החיצוני, בסגנון לבוש, בפעילות גופנית, בהרגלי חיים, בהרגלי אכילה, בהרגלי צפייה, בהתנהגות כלפי הזולת, בנהלי עבודה, בעבודה עצמה, בתכונות אופי, במצב השכונה, במצב העיר, במצב המדינה. אפשר גם לעשות את כל השינויים ביחד, אבל לא מומלץ כי לכו תדעו מה יהיו ההשלכות.

רובנו אולי רוצים שינוי, אבל לבצע אותו זה משהו אחר לגמרי. או כמו שאמר סטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט העולמית: "אם מישהו אומר: 'היי, אנחנו נצטרך להשתנות', זה הדבר האחרון שכולם רוצים". ואז הוא הוסיף את המשפט החשוב: "אם חברות לא ישתנו, הן לא ישרדו". וזו בהחלט נקודה למחשבה, כי גם אנחנו, בני האדם, אם לא נשנה את עצמנו בהתאם למה שמבקש מאיתנו העולם החדש, נקבל ממנו כזו בעיטה שזה יכאב לא רק בישבן.

"אם מישהו אומר: 'היי, אנחנו נצטרך להשתנות', זה הדבר האחרון שכולם רוצים".
Edouard Manet, Ritratto di Émile Zola, 1868
Olio su tela, 146 x 114 cm, Parigi, Musée d’Orsay © René-Gabriel Ojéda / RMN-Réunion des Musées Nationaux/ distr. Alinari

והנה אנחנו חוזרים לאותו המעגל: כדי לעשות שינויים, צריך לקבל החלטות. הנטייה הטבעית היא לברוח מזה, ומכאן, גם למסמס שינויים. הניסיון שלנו מראה שככל שמתגברים עליה לא רק שהחיים יותר טובים ונעימים, סך ההנאות בחיים עולה. אז אולי לסיור ההוא בתל אביב לא הלכנו, אבל היי, יש עוד כמה רעיונות בקנה, ואותם, ככל שזה יהיה תלוי בנו, בהחלט נוציא לפועל ונבצע.

***

*כל התמונות בפוסט מתוך התערוכה "מאנה ופריז המודרנית" שמוצגת בפלאצו ריאל במילנו עד 2.7.17. רוב העבודות בתערוכה הן אכן של מאנה אבל חלקן של אמנים כבולדיני, סטיבנס וז'רבה.

All photos: MondoMostre courtesy

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Kmo Menifa  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 9:50

  השילוב של התמונות של מאנה עם הטקסט מאוד מצא חן בעיני 🙂
  הבעיה אצלי איננה בקבלת ההחלטה, אלא ביישום. מן הסתם לא רק אצלי.

  • galithatan  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 11:40

   מבין התמונות התערוכה בחרתי את אלה שנראה שהאובייקטים מהורהרים או נמצאים בהתלבטות. וכן, אצלנו רובנו יש בעיה ביישום אבל הרבה פעמים הבעיה מתחילה קודם – כמו שכתבתי כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: