מי צריך חתולים כשיש רובוטים

"רציתי להגיד לו 'לא', אבל הרגשתי נורא". הרובוט BERT

"רציתי להגיד לו 'לא', אבל הרגשתי נורא". הרובוט BERT

לפני קצת פחות משנה הזמינה החוקרת הבריטית אדריאנה המצ'ר אנשים כדי להכין אומלט במטבח בעזרת עצות מרובוטים. אחד הרובוטים, שכונה ברט (Bert), תוכנת כך ש"בטעות" הוא יפיל את אחת הביצים לרצפה, ואז יתנצל על הטעות, תוך כדי שימוש בסרטון מצויר חמוד שבו מופיעות פנים המביעות עצבות (קצת כמו בסרטונים של דיסני). זאת בעוד הרובוט השני נתן עצות מדויקות ותפקד לתפארת ארוחת הבוקר.

רוב הנבדקים אמרו בסיום הניסוי כי הם העדיפו את הרובוט שעשה טעות והתנצל עליה, על פני הרובוט שעשה בדיוק מה שצריך אבל לא תקשר איתם באופן אישי (לתחושתם). כלומר, הם העדיפו תקשורת על פני יעילות.

בשלב הבא של הניסוי, הרובוט הטועה ביקש מהנבדק לקבל את תפקיד הסו-שף. "חשתי שזה ראוי להגיד לו 'לא', אבל כשהוא הראה פנים עוד יותר עצובות, הרגשתי נורא, כי מה בסך הכול הרובוט ניסה לעשות? את העבודה שלו", סיפר אחד הנבדקים. והוא לא היה היחיד: רוב המשתתפים הגיבו לרובוטים בעלי תכונות והבעות כמו-אנושיות כאל כאלה שהם לא ירצו לפגוע ברגשותיהם (למחקר המלא).

מחקר אחר, שנערך באוניברסיטת סטנפורד ופורסם בערך באותו זמן, מצא שאנשים נרתעים לגעת ב"אזורים אינטימיים" של רובוטים, וזה מעורר בהם רגשות. תוכלו לקרוא על כך כאן. רגשות, רובוטים? חם, קר? כן, כן, אלה כבר לא הפכים, כך מתברר. מי צריך חתולים, בשביל מה להוציא כלב שלוש פעמים ביום. כל כך 1998. קחו לכם רובוט הביתה.

כשארוחת הערב תהיה מוכנה היא תקרא לכולם לבוא לשולחן – כי למה שאתם תעשו את זה, זה כל כך 1988. הרובוטית KURI

כשארוחת הערב תהיה מוכנה היא תקרא לכולם לבוא לשולחן – כי למה שאתם תעשו את זה, זה כל כך 1988. הרובוטית KURI

כבר לפני כשנה השיקה אמזון בארה"ב את הרובוטית אלקסה (ומכרה מיליוני יחידות מאז), ואותתה על השינוי הצפוי באורחות החיים שלנו. בתחילת החודש הנוכחי השיקה יצרנית מוצרי החשמל BOSCH, באמצעות הסטארט-אפ שהקימה מייפילד רובוטיקס, את הרובוטית KURI. קורי עוזרת לך לדעת מה קורה ברחבי הבית (כי יש לה מצלמה שמעבירה מידע ישירות לטלפון שלך), וכשארוחת הערב תהיה מוכנה היא תוכל לקרוא לכולם לבוא לשולחן – כי למה שאתם תעשו את זה, זה כל כך 1988.

על העיצוב של קורי החמודה הופקד אנימטור לשעבר של אולפני פיקסר בשם דאג דוליי, והתפקיד שלו היה "לוודא שהפעולות שלה לא ייראו מפחידות, ובשביל זה היינו צריכים לוודא שאתה תדע בדיוק מה היא הולכת לעשות, שבריר שנייה לפני שהיא עושה את זה".

בינתיים, כך נדמה, רוב האנשים עוד לא מבינים מה זה עומד לעשות לנפש שלהם – וכמה בודדים הם ירגישו למרות כל מאמצי ההתקשרות עם רובוטים. בעיניי, אין תחליף לקשר האנושי שבו אנשים בוחרים לשוחח איתך או לבלות איתך, והם לא פשוט רובוטים שתוכנתו לזה. אבל יש אנשים שחושבים הפוך ממני: בעיניהם, כל העסק ממש חמוד. וגם ממש פרקטי, כפי שתראו מייד.

"אנחנו אוהבים לחשוב עליו כשילוב של מתאם קשרי חוץ, מורה פרטי וקואצ'ר". הרובוט ELLI•Q

"מאפשר להשתמש בקלות במגוון רחב של טכנולוגיות, כמו שיחות וידאו, כדי לחזק ולשפר את הקשר עם בני משפחה וחברים". הרובוט ELLI•Q

בואו נודה על האמת: מספיק להגיד בקול רם את המילים "אנחנו חיים בשנת 2017", כדי להרגיש זקנים. הרי רק לפני יומיים פחדנו מבאג 2000, איך פתאום נהיה שאנחנו בתוך העתיד? ויותר גרוע: העתיד הזה הוא קצת כמו שהפחידו אותנו. קר, מנוכר, הורס מערכות יחסים אנושיות, הופך בני אדם מיותרים, אוטוטו הכול פה רובוטים. אלה שמהנדסים את העתיד הזה רואים בעצמם המהפכנים החדשים, שלא לומר הסלבריטאים החדשים. בבקשה תמחאו להם כפיים, ותגידו תודה. הרי הם הופכים את החיים שלכם להרבה יותר קלים. למשל, הם מוודאים שכבר לא תצטרכו לדאוג להורים מבוגרים או לסבא וסבתא.

בשבוע שעבר השיק הסטארט-אפ הישראלי אינטואישן רובוטיקס את ELLI•Q, שאותו הם מכנים "רובוט-חברתי לשיבה טובה, מבוסס בינה מלאכותית, שפותח במטרה לשפר את חייהם של אזרחים ותיקים". ההשקה, כמה טרנדי, התקיימה במוזיאון העיצוב של לונדון. כי היום, רובוט בלי עיצוב הוא סתם אייטיז.

אם שאלתם את עצמכם מה בדיוק מציע ה-ELLI•Q, אז התשובה היא הגיונית: סיוע חיוני להתנהלות בעולמנו הדיגיטלי החדש והמורכב. אלי קיו, שזה קצת כמו עלי ג'י אבל לא, "מעודד אורח חיים פעיל. הוא ממליץ על פעילויות ב'עולם האמיתי', כמו לצאת להליכה לאחר צפייה ממושכת בטלוויזיה, לקחת בזמן את התרופות, להגיע לפגישות ותורים.

"הוא גם יוזם הצעות לחיבור לתוכן מקוון, כגון הרצאות TED, משחקים מקוונים, מדיה חברתית, מוזיקה וספרי שמע, ומאפשר להשתמש בקלות במגוון רחב של טכנולוגיות, כמו שיחות וידאו, כדי לחזק ולשפר את הקשר עם בני משפחה וחברים". כל זה כדי לעזור לבני הגיל השלישי להתמודד עם הבדידות והבידוד החברתי שנכפה עליהם מעצם כך שהם "יצאו מהמחזור", קצת כמו השטרות של ה-10 שקלים (ואם אתם זוכרים אותם, אתם באמת זקנים).

"אנחנו אוהבים לחשוב עליו כשילוב של מתאם קשרי חוץ, מורה פרטי וקואצ'ר", אומר דור סקולר, המנכ"ל-מייסד של אינטואישן רובוטיקס. הרובוט ELLI•Q

"אנחנו אוהבים לחשוב עליו כשילוב של מתאם קשרי חוץ, מורה פרטי וקואצ'ר", אומר דור סקולר, המנכ"ל-מייסד של אינטואישן רובוטיקס. הרובוט ELLI•Q

החלק המעניין-באמת בכל הסיפור הזה שייך לתחום חדש יחסית שנקרא לימוד מכונה (Machine Learning) – הכוונה היא שככל שתשתמש ברובוט יותר, כך הרובוט יכול ללמוד את האישיות, ההתנהגות וההעדפות שלך, ולנצל את הידע הנצבר כדי להציע פעילויות מותאמות אישית לצרכים הספציפיים שלך. לשם הדוגמה, תוך זמן קצר בחורות יוכלו לומר: הוא כל כך מבין אותי, חבל שהוא לא גבר אמיתי.

אגב, המעצב התעשייתי איב בהאר, שאחראי על המראה של אלי קיו, מודה שהרובוט "הוא מציאות דיסטופית עבור רבים. זה נכון שהוא לא יכול להחליף קשרים אנושיים, אבל הוא יכול לעזור לאדם מבוגר לחיות חיים בריאים ופעילים יותר". ואילו דור סקולר, המנכ"ל-מייסד של אינטואישן רובוטיקס, אומר "אנחנו אוהבים לחשוב על ELLI•Q כשילוב של מתאם קשרי חוץ, מורה פרטי וקואצ'ר".

כולנו יודעים שאנחנו בסוף בסוף מעט מזניחים חברתית את החברים המבוגרים במשפחה שלנו. אינטואישן רובוטיקס רוצים שנזכור שבמו ידינו, או במו אוזלת ידינו, אנחנו גורמים להם קצת נזק – ואז נקנה להם כמובן את הרובוט שיפצה על כך. הנה כמה מהנתונים שסיפקה מחלקת יחסי הציבור של הסטארט-אפ: מחקר מצא שאנשים שחווים בידוד חברתי או חיים בגפם נמצאים בסיכון גבוה ב-30% למוות מוקדם; לפי האגודה האמריקאית לגמלאים, 30% מבני ה-60 ומעלה דיווחו כי לעיתים הם מרגישים בודדים (לדעתי בימינו האחוז גבוה יותר בקרב צעירים); אחת מכל שתי נשים בנות 75 ומעלה חיה בגפה; בידוד חברתי בגיל מבוגר משפיע לרעה על המצב הפיזי והמנטלי של האדם, מביא להתדרדרות קוגניטיבית ואף מגביר את הסיכוי לחלות באלצהיימר.

שלב הניסוי של אלי קיו יתרחש בחודש הבא בסן-פרנסיסקו, במקביל לניסויים שמתבצעים בישראל עם אוכלוסייה דוברת אנגלית. הזקנים דוברי העברית, מה לעשות, יצטרכו להתאמץ עוד קצת לשרוד לבד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  ביום 19 בינואר 2017 בשעה 11:33

  הטכנולוגיה הולכת באמת בכיוון של רובוט לומד – מה שנקרא "בינה מלאכותית" מהזן החדש.
  המשפט הזה ברשימה שלך מעיד על כך:
  החלק המעניין-באמת בכל הסיפור הזה שייך לתחום חדש יחסית שנקרא לימוד מכונה (Machine Learning) – הכוונה היא שככל שתשתמש ברובוט יותר, כך הרובוט יכול ללמוד את האישיות, ההתנהגות וההעדפות שלך, ולנצל את הידע הנצבר כדי להציע פעילויות מותאמות אישית לצרכים הספציפיים שלך.

  במשחקי שחמט מול מחשב ("כחול עמוק") זה כבר עובד …

  • galithatan  ביום 19 בינואר 2017 בשעה 14:11

   היכולת של רובוט ללמוד אותך היא אכן לא חדשה (לפני כמה שנים עשינו ראיון בליידי גלובס עם מומחית הרובוטים ד"ר נועה אגמון מאוני' בר אילן, והיא הסבירה זאת יפה) – אבל כעת מגיעים לרמות חדשות, זה עובר להרבה יותר מימדים, וזה נהיה קצת מדאיג – עד לאן יגיעו עם זה…

 • שלומית לוי  ביום 19 בינואר 2017 בשעה 17:42

  מאז ימי אסימוב ושלושת החוקים שלו הייתי מוקסמת מרובוטים. הייתי שמחה לקבל אחד פרטי:)

 • Kmo Menifa  ביום 19 בינואר 2017 בשעה 20:27

  כמו כל חידוש טכנולוגי אי אפשר לדעת לאילו שינויים חברתיים הוא יוביל. אני חושבת על הימים שבהם אני הייתי ילדה ושיחקנו ב'שכונה', לעומת הילדים שלי ששיחקו במגרש המשחקים, לעומת הנכדים שמשחקים בבית או מתארחים אצל חברים (אין יותר 'שכונה'). מה שאני כן יודעת הוא שכמו כל דבר זה לא טוב או רע לכשעצמו. תלוי מה עושים עם זה.

  • galithatan  ביום 19 בינואר 2017 בשעה 23:05

   נראה לי שפה מדובר בקפיצה הרבה יותר גדולה מהקפיצות שהיו בין הדורות הקודמים. כאילו בדור אחד קפצו מרחק של שלושה ביחד. מה שיכול להכניס קצת בלבול בתשובה לשאלה "מה עושים עם זה".

 • הרצל  ביום 20 בינואר 2017 בשעה 2:12

  יש הרבה הייפ והגזמות סביב חידושים טכנולוגיים ואינטליגנציה מלאכותית בפרט, לעיתים קרובות מחוסר הבנה של הטכנולוגיות. מבט מציאותי ומאוזן יותר מציג נייר העקרונות של IBM שהתפרסם בימים אלו:
  https://www.ibm.com/blogs/think/2017/01/ibm-cognitive-principles/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: