בא לכם לקפוץ לקפה?

בשנה האחרונה התפתח אצלנו נוהל כמעט קבוע: בשבתות יוצאים לטייל בטבע, ובימי שישי יוצאים לפיקניק עם גזייה, פינג'אן וקפה שחור או עם תרמוס מלא בתה או בקפה נמס. לזה אנחנו מוסיפים משהו קטן וטעים לאכילה, וגם טריוויה ותשבץ היגיון – שיהיה משהו לעשות מול כל הנופים האלה שהמדינה מספקת לנו, חוץ מלשתות לאכול ולצלם.

נקודות הקפה שלנו הן ברובן באזור הרי ירושלים, לא רחוק ממקום מגורינו. למעשה, זה עוד אחד מהתנאים שצריכים להתקיים עבור הפיקניק שלנו: אם המטרה היא תצפית, ולא טיול, לא נוסעים בשביל זה קילומטרים על גבי קילומטרים. נאמר זאת כך – כשנרצה להשקיף על מכתש רמון, נמצא מקום בסביבה לישון בו (ולא מלון בראשית, גם בגלל המחיר וגם בגלל שהוא לא מתאים לאנשים ספונטניים).

אבל הנה אני סוטה מהנושא, והוא חמש נקודות קפה מתוך הרבות שבדקנו לאורך החודשים האחרונים, ולא אכפת לנו לחלוק עם העולם. מי יודע, אולי זה יתגמל אותנו עם המלצות למקומות נוספים.

קרוב למערת הנטיפים. הר יעלה

קרוב למערת הנטיפים. הר יעלה

הר יעלה

ממש לא רחוק ממערת הנטיפים יש מסלול קצר המטפס לראש הר יעלה. אנחנו עולים לשם עם הרכב, למרות שמי שמחפש אתגרים יכול להחנות למטה ולטפס ברגל, עד מגדל התצפית הגבוה של קק"ל. מתחת למגדל, אגב, יש מערה מעניינת (הכניסה אליה היא משביל הגישה), אבל אנחנו פה בשביל הקפה. אז – מול המערה מתחיל סימון שבילים כחול שאיתו יורדים למטה דרך חורש, עד שמגיעים לדרך עפר רחבה. פונים ימינה (סימון שבילים שחור) ומתחילים לחפש את הנקודה שהכי מתאימה לכם. אם יהיה לכם מזל, ממול יעבור עדר כבשים וינעים את האווירה.

קפה מול הטבע, בחלק פחות מוכר של דרך בורמה. משלט 16

קפה מול הטבע, בחלק פחות מוכר של דרך בורמה. משלט 16

משלט 16

על צומת שורש שמעתם? אז בדיוק שם יורדים במחלף לכיוון המושב, נוסעים 3.5 ק"מ עד לשלט חום של פארק רבין, ומחנים. מימין לכם תמצאו סימון שבילים אדום שמוביל לכיוון אחד המשלטים הפחות ידועים של דרך בורמה.

בנקודה מסוימת אפשר לרדת מהדרך הראשית, ולצעוד במסלול שיצרה חבורת צעירים, ממילא הוא יוביל להמשך הדרך הראשית (האדומה). בכל מקרה ממשיכים לטפס למעלה, ואז מגיעים לנקודה שבה אפשר לפנות שמאלה לעבר המשלט או ימינה לשביל לא מסומן אבל ברור מאוד. על השביל הזה אפשר למצוא איזו נקודה שרוצים להתמקם בה (רק לא על הספסל העקום), ולהשקיף על כביש מס' 1, מושבי הסביבה והרי ירושלים.

חצי מבט להרי דרום ירושלים, חצי מבט לאנדרטה המרשימה מ-1966

חצי מבט להרי דרום ירושלים, חצי מבט לאנדרטה המרשימה מ-1966

יד קנדי

זוהי הנקודה שהיא הכי פחות טבע טבעי, אם אפשר לומר זאת כך, אבל עדיין יופי של נוף אז למי אכפת. נוסעים לכיוון מושב אבן ספיר, אבל לא נכנסים אליו – אלא ממשיכים למושב עמינדב בכביש נופי מקסים. רגע לפני הפנייה ימינה למושב, פונים שמאלה ליד קנדי. מחנים ליד המחסום, ונכנסים רגלית למקום שנועד להנציח את נשיא ארה"ב שנרצח.

מסביב יש לא מעט שולחנות עץ הצופים אל דרום-מערב הרי ירושלים. אפשר גם לשבת על גדר האבן הקרובה למבנה הקווי המרשים (הפרשנות לבחירתכם: דמוי גזע עץ כרות הבא לסמל את הירצחו של הנשיא, או דמוי הר געש המסמל את כוחו). אגב, אם זה אי פעם יהיה בשאלון הטריוויה שלכם – אז האדריכל הוא דוד רזניק, והמקום נחנך ב-1966.

הגת המרשימה היא נקודת הפיקניק הטובה ביותר במרחב. חוות הגתות

הגת הגדולה, חלק משרידי חווה חקלאית מתקופת בית שני. נקודת הפיקניק הטובה ביותר במרחב

חוות הגתות

אם יש לכם 4X4 זה המקום בשבילכם: חוות הגתות היא פסגה ביער עמינדב, שיש בה תצפית על הסביבה אבל גם שביל מעגלי קצר שמחבר בין שרידי מבנים מתקופות שונות למתקנים חקלאיים חצובים בסלע – בראשם גת מרשימה, שהיא נקודת הפיקניק הטובה ביותר במרחב.

אם החלטתם שזה מתאים לכם: ההגעה היא כמעט כמו ליד קנדי, אבל צריך לפנות לעבר לחורבת סעדים, ומשם להמשיך בירידה החדה לכיוון רכס שורק, עם סימון שבילים שחור. שנייה לפני שייגמר לכם הכביש תראו סימון ירוק. עד כאן אפשר לנסוע גם עם רכב פרטי רגיל, ומכאן, בגדול, יש שתי אפשרויות.

הראשונה היא ללכת ברגל את המסלול הירוק, כ-4 ק"מ כולל טיפוס, ואז להתחיל את המסלול המעגלי. השנייה היא לנסוע בדרך העפר המשובשת ולקלל כל הדרך (אני בחרתי את האפשרות השנייה אבל לא בטוח שאחזור עליה בשנית). אגב, חוץ מנקודת הפיקניק ליד הגת הגדולה, יש בתחילת המסלול המעגלי גם שולחנות פיקניק 'רגילים'.

 

קדימה, אתם על הסוס. גבעת הספלולים

קדימה, אתם על הסוס. גבעת הספלולים

גבעת הספלולים

אמנם זה קצת רחוק מירושלים, אבל לא יותר מדי, וחוץ מזה, מתי בפעם האחרונה יצא לכם לשבת על המדוכה עם כוס קפה? מדובר בגבעה שנמצאת בלב פארק שוהם, וניתן להגיע אליה גם עם רכב פרטי. מחנים, ויוצאים לטיפוס קל (בכל זאת גבעה ולא הר).

למעלה יחכו לכם הרבה ספלולים (חורים עגולים בסלע שלידם הציבו פסלי אליל, ובתוכם הקריבו קורבנות קטנים), ומדוכות (עיגולים גדולים יותר בסלע – מתקנים ששימשו כנראה לכתישת גרעינים ועשבי תבלין, באמצעות אבנים או כלי מתכת. הפעולה הזו יועדה בעיקר לזקנים שלא היה להם כוח לעבוד בשדה. הצעירים היו באים להתייעץ איתם במגוון נושאים – מפוליטיקה ועד שידוכים – ומכאן נולד הביטוי 'ישב על המדוכה').

אפשר לשבת על אחד הסלעים ולהשקיף כמעט 360 מעלות, או לנסות לתפוס מקום על הספסל העגול של התצפית המסודרת – אם כי בדרך כלל תמצאו שם בוקרים וסוסים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 7:34

  היי גלית, ממליצה על חבל עדולם כאזור רחב ידיים בתוך עמק האלה. כמובן גם מושב צפרירים שממנו אפשר להשקיף על העמק מכמה נקודות ואזור החפירות הצמוד למושב.

  • galithatan  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 10:35

   תודה על ההמלצה – העניין ייבדק 🙂
   סקרנית מהו אזור החפירות. תל שוכה או אחר?

 • myreaderlife  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 8:44

  ממליצה על טיול בגבעת התיתורה במודיעין. שכוללת פריחה, ממצאים ארכיאולוגים (חווה, גתות קולומבריום ומקווה וכן מצודה קטנה), יש שם שבילים וספסלים . מסלול קל מאד ויש שם נקודות תצפית. אם וכאשר תבואו מוזמנים לקפוץ לקפה. גרה ממש ליד.:)
  יש עוד איזורי טיול ליד מודיעין, יער בן שמן, שביל ישראל עובר ליד והגבעות הדרומיות.

  • galithatan  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 10:36

   גבעת התיתורה – שמענו על המקום אך טרם הגענו, אז תודה על התזכורת ועל ההזמנה 🙂

 • עדה ק  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 11:23

  אני רק מתפעלת מההתמצאות שלך בין כל השבילים והשבילונים… כבוד.

  • galithatan  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 11:41

   כמו כמעט בכל דבר בחיים, למשמעת יש תוצאות 😉 במקרה שלנו, משמעת פיקניק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: