הכי יפה טבעי

יופי של חיפושית וסליל האהבה – חוויאר אסנר גונסלס דה רואדה (ספרד. צולם במדרונות הר הגעש טונגוראווה. אורכן של החדקוניות הוא מילימטרים ספורים בלבד)

יופי של חיפושית וסליל האהבה – חוויאר אסנר גונסלס דה רואדה (ספרד. צולם במדרונות הר הגעש טונגוראווה. אורכן של החדקוניות הוא מילימטרים ספורים בלבד)

 

'את מקנאה?', שאל אותי הבנזוג. 'בטח', השבתי, 'אבל זו קנאה חיובית'.

צלמי טבע משקיעים לעתים חודשים במעקב אחרי בעלי חיים שמרתקים אותם. הם בונים לעצמם מסתורים באמצע שום מקום. הם לובשים חליפות מיוחדות ונכנסים לתוך מי הנחלים כדי להשיג את הפריים המוצלח, ולא משנה כמה זמן זה לוקח ומה הטמפרטורה. לא רוצה לחשוב מה קורה כשהם צריכים לשירותים. המחשבה הזו שאתה עלול לפספס את הרגע שחיכית לו כל כך, היא קשה מנשוא. אבל כשמשיגים את הפריים, בטוחה שזו תחושת התעלות אדירה ששווה את הכל.

בתום הביקור בתערוכת צילומי הטבע במוזיאון ארץ ישראל ערכנו רשימה של כל הדברים שלצלמים האלה יש, ולנו אין: ציוד משוכלל מספיק (וגם ציוד צילום עמיד למים + ציוד צלילה), רצון ויכולת לקום מוקדם או להישאר בשטח מאוחר, כסף לממן טיסות ארוכות למקומות אקזוטיים, ידע בהכנת הסוואות וים של סבלנות על חשבון האפשרות פשוט לטייל. אנחנו אוהבים לצלם צילומי טבע, ויש לנו כמה לא רעים – שלטעמנו היו יכולים להשתתף בתערוכה הישראלית – אבל להעביר יום שלם בנקודה אחת, שלא לדבר על שבוע או חודש, גדול עלינו. לנו, אם לקצר ולהיות טיפה בוטים, יש קוצים בטוסיק.

טבע דומם - אדוין חיסברס (הולנד. טריטון הרכס צולם בתחילת האביב בחלדרלנד. חיסברס ישב בתוך הנחל, לבוש חליפת צלילה, והניע בעדינות את המצלמה השקועה במים עד שהייתה בדיוק מתחת לטריטון)

טבע דומם – אדוין חיסברס (הולנד. טריטון הרכס צולם בתחילת האביב בחלדרלנד. חיסברס ישב בתוך הנחל, לבוש חליפת צלילה, והניע בעדינות את המצלמה השקועה במים עד שהייתה בדיוק מתחת לטריטון)

זו השנה השנייה שאנחנו מגיעים לתערוכה הזו. מדובר בתערוכת צילום הטבע החשובה והיוקרתית ביותר מסוגה בעולם. היא מתקיימת זו הפעם ה-51 ביוזמת מוזיאון הטבע בלונדון ו-BBC, וכוללת כמאה תמונות שנבחרו בתחרות בינלאומית. בכל קטגוריה יש 3-4 תמונות שעלו לגמר ועוד אחת זוכה. מודה שלא תמיד הסכמתי עם בחירת השופטים…

בכלל, התחושה שלנו היא שבשנה הקודמת היו צילומים מרתקים יותר, כאלה שמשאירים אותך עם "וואו" רציני, ואילו כעת הצילומים הישראלים היו יותר מרשימים מהבינלאומיים. 3#תמונת טבע היא התערוכה המקומית – המוזיאון מקיים זאת הפעם השלישית תחרות בין צלמי הטבע בישראל. את חלקם אנחנו 'מכירים' כבר בשם, אבל תמיד יש הפתעות מעניינות. במיוחד אהבנו את הבחירה של עירית דרוב למקד את העדשה על הדוכיפת ולא על התן שמאחוריה, אלא רק להשאיר אותו בטשטוש. אהבנו גם את צילום התנים המשתעשעים בירקון בשעת בוקר מוקדמת, את הזיקית שטורפת שפירית (דניאל דנילוב), ואת הסנונית שחודרת דרך חור בעבודת אמנות (חואן טאפיה).

עבודה מבפנים - צ'ארלי המילטון ג'יימס (בריטניה. הצילום בוצע בפארק הלאומי סרנגטי בטנזניה. לא ברור לי איך לא זכה מקום ראשון בקטגוריה)

עבודה מבפנים – צ'ארלי המילטון ג'יימס (בריטניה. הצילום בוצע בפארק הלאומי סרנגטי בטנזניה. מתוך אלפי צילומים נבחר הפריים הזה. לא ברור לי איך לא זכה מקום ראשון בקטגוריה)

אז אם אתם חובבי טבע ומחפשים פעילות לחול המועד, התערוכה הזו היא בשבילכם. האוצרת היא גלי גור-זאב, ובכל הקסם הטבעי הזה תוכלו לצפות עד ה-31 באוגוסט 2016.

*

ללא שם - עירית דרוב (ישראל. תן זהוב צעיר אורב לדוכיפת בפארק הירקון. מקום ראשון בקטגוריית ציפורים)

ללא שם – עירית דרוב (ישראל. תן זהוב צעיר אורב לדוכיפת בפארק הירקון. מקום ראשון בקטגוריית ציפורים)

*

אימא חזרה – אשלי סקלי (ארה"ב. צולם בפארק הלאומי גרנד טיטון, ויומינג. קטגוריית צלמים צעירים, גילאי 11-14)

אימא חזרה – אשלי סקלי (ארה"ב. צולם בפארק הלאומי גרנד טיטון, ויומינג. קטגוריית צלמים צעירים, גילאי 11-14)

*

קרב ג'ודו - אנדריי גורקוב (הצלם הוא מרוסיה, אך הצילום של שתי לטאות הכוח השוקלות 150 ק"ג בוצע בפארק הלאומי קומודו שבאינדונזיה)

קרב ג'ודו – אנדריי גורקוב (הצלם הוא מרוסיה, אך הצילום של שתי לטאות הכוח השוקלות 150 ק"ג בוצע בפארק הלאומי קומודו שבאינדונזיה)

*

ללא שם – ולדימיר קוגן (ישראל. קוגן הגיע לפארק הירקון בשעת בוקר מוקדמת, הניח את ציוד הצילום על משטח צף, נכנס למים לבוש בחליפת דיג, ואז הגיע הפריים הזה)

ללא שם – ולדימיר קוגן (ישראל. קוגן הגיע לפארק הירקון בשעת בוקר מוקדמת, הניח את ציוד הצילום על משטח צף, נכנס למים לבוש בחליפת דיג, ואז הגיע הפריים הזה)

*

ללא שם - דניאל וינטר (ישראל. בחירת האוצרת בקטגוריית קונפליקט בין אדם לטבע. צולם באחת מבריכות הדגים בקיבוץ נחשולים. ייתכן שמקור הצבעים השונים הוא פריחה של אצות, מלח שהתייבש או גורמים אחרים)

ללא שם – דניאל וינטר (ישראל. בחירת האוצרת בקטגוריית קונפליקט בין אדם לטבע. צולם באחת מבריכות הדגים בקיבוץ נחשולים. ייתכן שמקור הצבעים השונים הוא פריחה של אצות, מלח שהתייבש או גורמים אחרים)

*

ללא שם - דניאל דנילוב (ישראל. זיקית ים תיכונית טורפת שפרירית באזור יער חדרה. דנילוב תיעד את הזיקיות שם לאורך תקופה)

ללא שם – דניאל דנילוב (ישראל. זיקית ים תיכונית טורפת שפרירית באזור יער חדרה. דנילוב תיעד את הזיקיות שם לאורך תקופה)

*

האמנות קמה לתחייה - חואן טאפיה (ספרד. סנוניות הרפתות חוזרות כל קיץ לקנן במחסן ישן בחווה של טאפיה. הוא תלה ציור שמן קרוע מול חלון שבור, שדרכו נוהגות הסנוניות להיכנס. שמונה שעות מאוחר יותר, בעזרת שלט רחוק, הוא הצליח לתפוס את הרגע הזה, כאילו הציפור פרצה פנימה מעולם אחר)

האמנות קמה לתחייה – חואן טאפיה (ספרד. סנוניות הרפתות חוזרות כל קיץ לקנן במחסן ישן בחווה של טאפיה. הוא תלה ציור שמן קרוע מול חלון שבור, שדרכו נוהגות הסנוניות להיכנס. שמונה שעות מאוחר יותר, בעזרת שלט רחוק, הוא הצליח לתפוס את הרגע הזה, כאילו הציפור פרצה פנימה מעולם אחר)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תרצה הכטר  ביום 27 באפריל 2016 בשעה 9:35

  ביקרתי בתערוכה ביום הפתיחה וגם אני חושבת כמוך! בסך הכל מאוד נהניתי ותודה לחסות שנתנה השגירורות הבריטית לתערוכה.

  • galithatan  ביום 27 באפריל 2016 בשעה 9:44

   עשתה לי חשק לקנות ציוד מתקדם 🙂
   לא היה לי מושג לגבי השגרירות: לא עשו יותר מדי קידום לעניין, וטוב שכך. אוהבת את האיפוק הזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: