קצר בקצרין

אומר את האמת, מייד כאן ועכשיו, על ההתחלה: לטיול הזה לא הגענו מוכנים. ברדיו ובטלוויזיה וגם ב-ynet אמרו שיהיה גשם, ולכן בניגוד להרגלי לא ישבתי על שום מסלול ולא תכננתי שום דבר. באמת היה קצת גשם, אבל דגדג לנו באצבעות של הרגליים לצאת החוצה במקום לשבת בבית, והפלא ופלא – ברמת הגולן אהובתנו לא היה גשם כלל וכלל. רק פריחות מהממות בצהוב לא מוכר ובסגול של תורמוסים, שגרמו להרבה אנשים לעצור בצד הדרך ולהוציא את המצלמה. היתה שמחה ביום ההוא, התפעמות כוללת מהטבע. תוסיפו לזה את נופי הגליל שהיו פרושים לפנינו, ותקבלו מנה קטנה של אושר.

החלטנו להמר על קצרין העתיקה. טיול קצר, לא יותר משעתיים. אין הרבה חומר כתוב על המקום, וגם לא זכור לי ששמעתי עליו מפי אחרים, אבל הפור נפל בזכות בית הכנסת העתיק שהתגלה כאן. בית הכנסת העתיק בברעם עדיין חרות בזיכרוני, וקיוויתי שגם הפעם אזכה להתפעלות דומה. במקום הכפר הנטוש בירעם, בקצרין העתיקה יש כפר תלמודי משוחזר, שבו אפשר לראות בתים מימי התלמוד כמו בית ר' אבון ובית עוזי – שמות שהופיעו בכתובות חרותות אבן שנתגלו בכפר, ומוצגות כעת במוזיאון עתיקות הגולן (ביקור במוזיאון – בפעם הבאה).

כל חלק בכפר המשוחזר מבוסס על תיאורים מהמשנה, התוספתא (מקורות תנאיים שלא תועדו בידי רבי יהודה הנשיא) והתלמוד הירושלמי. למשל, "התקן עצמך בפרוזדור כדי שתיכנס לטרקלין" (משנה, אבות, ד', ט"ז), הוביל לשחזור טרקלין שבו אכלו, אירחו ולנו בלילה. או: "שאומרים הבנאים חלון שהיא פתוחה… לא נעשה אלא להכניס את אורה" (תלמוד ירושלמי, בבא בתרא, ג', י'), הוביל לכך שהחלונות, שאופייניים לגולן ולחורן, מוקמו במקומות שמהם יכול לחדור אור. ייתכן שהשתמשו בחלונות אלו גם להנחת חפצים, ככתוב "וחלונות היו שם, וכתוב עליהם תשמישי הכלים" (משנה, תמיד, ה', ג'). בימינו זה אולי נשמע בנאלי ביותר, אבל הרי לא תמיד בנו בתים, ולא תמיד היו חלונות, והנה יש לנו פה הזדמנות ללמוד על ראשית התפתחות הבנייה.

אחרי הביקור בבתים המשכנו לסייר ב"סמטאות" הכפר, ועלינו לנקודת התצפית, שממוקמת ממש מעל המעיין. מהנקודה הזו יש גם תצפית צדדית על בית הכנסת, ובמקרה שלנו – על צוות אמריקאי שבדיוק צילם סרט כלשהו. ביקשו מאיתנו לא להפריע להם, אז לא שאלתי למה בדיוק הם מצלמים סרט תנ"כי ברמת הגולן ולא בציפורי, למשל. בכל מקרה, שמענו שהם מתכוונים לבוא גם ביום המחרת – משקיענים, אין מה לומר. הסקרנות נשארה איתי.

רגע לפני שאנחנו מגיעים לבית הכנסת, צריך לדבר קצת על ארכיאולוגיה. האתר של קצרין העתיקה התגלה על ידי המהנדס והארכיאולוג הגרמני גוטליב שומאכר, שהתגורר במושבה הגרמנית בחיפה. שומאכר ערך מחקר מקיף ברמת הגולן במהלך שנות ה-80 של המאה ה-19, והשאיר אחריו חומרים חשובים. אלה כמובן לא היו רלבנטיים עבורנו במשך שנים, ועל כן רק בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 החלו החפירות הארכיאולוגיות במקום. מהחפירות עולה שהיישוב הראשון במקום נוסד כבר בתקופה הכנענית התיכונה (2000-1550 לפנה"ס). יישובים נוספים במקום התקיימו גם בתקופות ההלניסטית והרומית, אולם הממצאים מתקופות אלו דלים למדי.

לענייננו, בתקופה הביזנטית (324-638 לספירה) הייתה קצרין כפר יהודי. לפי ד"ר צבי מעוז, שפרסם את הספר "היישוב היהודי ובתי הכנסת בגולן", היו בכפר 75 משפחות. הן התפרנסו בעיקר מייצור ויצוא של שמן זית. המבנה הארכיטקטוני המשמעותי והמרשים ביותר מהימים האלה הוא בית הכנסת, שבנייתו החלה בסוף המאה הרביעית ונמשכה עד המאה השישית לספירה. מרשים פחות מברעם, ועדיין יש לו את הקסם שלו.

בית הכנסת היה מבנה בן שתי קומות. שער הכניסה גדול יחסית והפתח שלו פונה לכיוון צפון. על הגמלון, במשקוף העליון של הדלת, יש תבליט של זר ומשני צדדיו רימונים וכדי יין. בקיר המערבי יש חריתה של מנורה בת חמישה קנים – לא קל לזהות אותה אם לא יודעים מראש איפה לחפש, ובכל זאת הצלחנו. לאורך הקירות היו שתי שורות של ספסלים מאבן, ומתחת לספסל העליון נמצאו 180 מטבעות – מעניין היכן הם עכשיו. אגב, יש הטוענים שמדובר ב-80 מטבעות בלבד ושהתגלתה גם רצפת פסיפס, אבל גם היא אינה נראית בשטח.

במאה ה-20 ישבו כאן בדואים, ששמרו על חורבות בית הכנסת כעל מקום קדוש. לא כל כך מחיבה ארכיאולוגית, אלא יותר בשל כך שכמה מאות קודם בנו מסגד על חורבות בית הכנסת. אין לי מושג מה קרה למסגד, אבל עכשיו אין סימנים לקיומו.

בית הכנסת בקצרין אינו היחיד שהתגלה במרכז רמת הגולן – התגלו עוד 25, מה שמעיד על כך שהיה כאן יישוב יהודי תוסס, ובמידה מסוימת, בעיניי, זה מצדיק את ההתיישבות הישראלית בגולן. היינו שם קודם. הרבה קודם.

עוד על בית הכנסת בקצרין אפשר לקרוא כאן.

ולתמונות:

לטיול יצאנו

*

תורמוסים מצאנו

*

בית הכנסת

*

עמודים בבית הכנסת, הכותרות בסגנון יווני

*

נוגע בשמיים

*

תחתית עמוד בתוך בית הכנסת

*

מול בית הכנסת יש סטנד עם עינית, שאם מציצים בה בזווית הנכונה, אפשר לראות איך בית הכנסת היה נראה פעם

*

 

מנורת חמשת הקנים בקיר המערבי

*

אבן עם תחריט שמוקמה סמוך לבית הכנסת, מאחורי ספסל (משום מה. המון החלטות תמוהות יש בפארק הזה)

*

פינה בכפר המשוחזר

*

עוד פינה בכפר המשוחזר

*

שרידי הכפר שלא שוחזרו

*

עולם המים 1

*

עולם המים 2

*

עולם המים 3

*

מה קשורים החברים האלו? כנראה חלק מהכפר התלמודי

*

גם כן בכפר התלמודי. למישהו יש מושג מה זה?

*

קשתות סמוך לבית הכנסת. מה היה כאן? אי אפשר לדעת, כי אין שלטים ואין דף הסבר בניגוד לאתרים אחרים

*

כמה מהממצאים באתר זרוקים באין מפריע. היה לי קצת עצוב לראות אותם ככה

*

ממצאים זרוקים. לא חבל??

*

בקצה הפארק, צמיחה טבעית, פראית, לא מסודרת

*

סמוך לפארק קצרין יש אתר פיסול – מעין גן פסלים של 17 אמנים. שני פסלים חמודים של מאיר דינרמן ז"ל הוצבו בכניסה לפארק

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רוני  ביום 24 במרץ 2011 בשעה 12:25

  בדיוק מתכננים טיול לאזור. המלצה מעולה ללא מילים.

  • galithatan  ביום 24 במרץ 2011 בשעה 12:32

   עכשיו יש כבר מילים 🙂
   מאחלת לכם ביקור מרתק ומענג. ולא לשכוח לעצור בצד הדרך איפה שאפשר. שווה.

 • shlomiyosef  ביום 24 במרץ 2011 בשעה 13:31

  אך איזה יופי
  מתי אני אטייל???????
  מרגישים את האוויר הנקיייייייייייייי

  • galithatan  ביום 25 במרץ 2011 בשעה 14:52

   האוויר באמת היה נקי, נקי כמו היום בירושלים.
   מאחלת לך עוד הרבה טיולים, עם עגלה ובלעדיה 😉

 • טיול למרוקו  ביום 30 במרץ 2011 בשעה 14:33

  מאוד יפה.
  מה שאני אוהבת בטיולי עתיקות זה לראות איך הטבע מחדש את עצמו.
  ו… איך צילמת את התמונה עם בית הכנסת המחודש?

  אולי גם אנחנו נעמיס את הילדים ונצא לטייל קצת 🙂

  • galithatan  ביום 1 באפריל 2011 בשעה 11:26

   שמחה שאהבת.

   התמונה עם בית הכנסת המחודש – דרך העינית שהציבו מול בית הכנסת הישן. מאחורי העינית יש את ה"תוספת" של מה שנהרס, וביחד אפשר לקבל את המראה השלם. אגב, ברומא מוכרים ספרים וספרונים כאלה, במחיר סביר, שבהם יש את ה"השלמה" לעתיקות שנהרסו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: