כבוד מלכים: הארמונות של אירופה

יום אחד אני עוד אפענח את המשיכה הגדולה שיש לי לבתי מלוכה, ולעושר האסתטי שהם מציגים. אבל עד שזה יקרה, אני רוצה להציג כאן כמה ארמונות שביקרתי בהם בשנים האחרונות – לפי מידת העניין שהם עוררו בי. בחלקם התרשמתי מהתכשיטים ומהכתרים, בחלקם התפעלתי מחפצי הנוי והרהיטים (אין לכם מושג על כמה שידות וארוניות פינטזתי), ובחלקם רציתי "לשדוד" את מיטות האפיריון, להיכנס פנימה ולסגור את הכיסויים מכל הצדדים. ראיתם פעם "בת בולין האחרת"? אז ככה, אבל עם יותר אהבה.
*
*
*

ארמון ורסאי, ורסאי, צרפת

אחד המקומות הכי מפוארים, אם לא המפואר ביותר, שביקרתי בהם – וזה קרה פעמיים. מדובר באתר חובה למבקרים בפריז, לא פחות מאשר האייפל, הנוטרדאם, הלובר ושער הניצחון. אמנם צריך לצאת מחוץ לעיר, אבל זה לא מסובך ולא יקר, ובעיקר מאוד מאוד שווה. יש כאן הזדמנות לראות מה פירוש המונח "חיי מלכים", על כל רבדיו האפשריים. עיצוב, אמנות, אדריכלות, גננות, רק תבחרו תחום ואתם מסודרים.

הכל החל בשנת 1660, כאשר לואי ה-14 חיפש מקום להתגורר בו מחוץ לפריז ההומה. הוא לקח בקתה בעיירה ורסאי, והפך אותה לארמון בעזרת הארכיטקט לואי לה וו. על הגנים המרשימים מאוד – אחת מגולות הכותרת של הביקור בארמון – הופקד אנדה לה נוטרה. ב-6 במאי 1682 עבר לואי ה-14 להתגורר במתחם. לואי ה-15 הוסיף מספר מבנים לארמון, ולואי ה-16 הורה על בניית הטריאנון הגדול והטריאנון הקטן, וכן כפר עבור מארי אנטואנט, הידוע בשם "הכפר הקטן" – מקום מקסים שאסור להחמיץ. ב"כפר" הזה מובטחים לכם רגעים של שלווה.
*
*
*

ארמון הולירוד, אדינבורו, סקוטלנד

המעון הרשמי של משפחת המלוכה בעת שהותה בסקוטלנד. במקור זה היה מנזר שנבנה ב-1128. מרי מלכת הסקוטים גרה פה בשנים 1561-1567. מאז הקמת הפרלמנט הסקוטי בשנת 1999, הארמון משמש גם למינויו של ראש השרים הסקוטי על ידי המלכה. אחת מארבע מסיבות הגן המלכותיות של ארמון הולירוד נערכת בשבוע שבו מלכת בריטניה מגיעה לבקר. צעדתי בשבילי הגן, ודמיינתי איך המקום נראה בזמן מסיבה כזו. כמה פאר מתבזבז על צנוניות.

יש כאן שבע תקרות גבס נהדרות, וכמה חדרים מרשימים. ציורים מרהיבים מקשטים את הקירות העבים, ושפע חפצי אומנות מוצגים לקהל שלא מורשה לצלם כמעט כלום. בסוף המסלול מגיעים למנזר הולירוד חסר הגג, אשר שימש אתר ההכתרה של מלכי סקוטלנד ואתר טקסי הנישואים המלכותיים במשך השנים. הגג שלו התמוטט במאה ה-18 ולא שוקם. מכאן ממשיכים לטייל בגנים החמודים של הארמון, עד ליציאה.
*
*
*

קונגליגה סלוטט, שטוקהולם, שבדיה

ארמון המלוכה הזה הוקם ב-1760, והחליף את הארמון הקודם שנשרף בשנת 1697. שלושה שבועות לאחר השריפה הציג המעצב טסין – שגם עיצב את הארמון הקודם – את תוכניות הארמון החדש לממשלת שבדיה. הבנייה מחדש הושלמה בסופו של דבר, בדיוק לפי תוכניותיו של טסין, כ-60 שנה לאחר מכן.

לכל אחת מארבעת החזיתות של הארמון יש עיצוב שונה: החזית המערבית היא של המלך, המזרחית של המלכה, הדרומית שייכת לאומה השבדית, והצפונית מייצגת את משפחת המלוכה בכלליות.

חילופי המשמר במקרה של הארמון הזה לא משהו – הרבה יותר שווה להיכנס פנימה וליהנות מהרהיטים המלכותיים ושטיחי הקיר הגובלינים בסיור ה-Representationsvan (דירות הפאר). אבל עזבו אתכם מכל הפריטים הרגילים: כאן הכי-הכי שווה לבקר בחדר אוצר המלוכה שבו נמצאים התכשיטים המהממים.
*
*
*

ארמון אמליינבורג, קופנהגן, דנמרק

לא היה פשוט להכריע מתי החיילים הדנים צועדים לארמון, ועורכים חילופי משמרות ששווה לצלם בנוסח חיל המשמר הבריטי, אבל ההימור שלנו השתלם. טוענים שמכיוון שדנמרק היא המונרכיה העתיקה בעולם, טקס חילופי המשמר בארמון קודר במקצת, ברוח המסורת עתיקת היומין של ממלכה צפונית תכליתית וקשוחה. אבל האמת? היה די נחמד.

משפחת המלוכה הדנית גרה בארמון מאז 1794. הוא כולל ארבעה בניינים זהים כמעט בסגנון הרוקוקו, סביב כיכר מרכזית מרוצפת אבנים ואנדרטה ענקית של המלך פרדריק ה-4 על סוסו. אחד האגפים, ששימש למגורים מלכותיים במשך השנים 1863-1947, פתוח לביקורי קהל. כפי שרואים בקמצוץ התמונות מדובר במראה overwhelming.
*
*
*

פאלאסיו ריאל, מדריד, ספרד

אם תהיתם איפה יצחק שמיר עשה קונצים לפלסטינים לפני שהם זכו לפגוש את רבין ופרס – זה היה בארמון ריאל במדריד. הארמון המלכותי, מעונם הרשמי של מלכי ספרד, הוקם על פי הוראתו של המלך פליפה החמישי. קודם לכן שכן כאן המבצר המוסלמי אלקאזאר, שנשרף ב-1734. הארמון המלכותי נבנה בשנים שלאחר מכן, והוא מאופיין בסגנון קלאסי-בארוקי. כיום המלך אינו מתגורר כאן, אך הוא משתמש בארמון לצרכי טקסים רשמיים.

מבין 2,800 החדרים הקיימים כאן, רק 50 פתוחים לקהל. שווים תשומת לב: בית המרקחת המלכותי, הנשקייה המלכותית, טרקלין גאספריני, אולם החרסינה, חדר האוכל הגדול. הכניסה עולה כ-10 יורו, אולם ביום ד' הכניסה חופשית לבעלי דרכון של האיחוד האירופי. סתם, למקרה שיש לכם אחד.

אגב, במרחק הליכה לא גדול נמצאים הגנים של הארמון, שבהם תמצאו את ספסלי העץ הכי נוחים בעולם, כיוון שיש להם משענת לראש. לעצום עיניים, ולפנטז שאתם בארוחה עם הנסיך פליפה והנסיכה לטיסיה.
*
*
*

ארמון פנה, סינטרה, פורטוגל

הארמון הכי מצועצע שתראו באירופה שימש במשך מאות שנים את מלכי פורטוגל. חלקים ממנו נבנו בהשפעת הסגנון המאורי, חלקים אחרים כנראה בהשפעת סמים. הארמון נבנה על יסודות מנזר עתיק, ומשתרע ממנו נוף יפה להפליא. שער הכניסה כולל פרצוף מכוער, בפנים יש דירות וחדרים של המלכה והמלך – אסור לצלם, לצערנו. אגב אם כבר הגעתם עד למקום המקסים הזה, בקרו גם בארמון הלאומי שנמצא ממש בלב העיירה.
*
*
*

ארמון טופ קאפי, איסטנבול, טורקיה

ארמון הסולטנים העות'מאנים, שפירוש שמו הוא "ארמון שער התותח", על שם השער הקבוע לידו. מזרחי, אותנטי, אסלי. רב עלילות, תפניות ונרגילות. אולי הארמון שהייתי בו הכי הרבה שעות, אם לוקחים בחשבון שזה רק ארמון ואין גנים ואין בריכות כמו בוורסאי.

הארמון נבנה על ידי מחמט השני "הכובש" בין השנים 1453-1465, במתחם ששטחו היה אז כ-700 מ"ר. היום שטח המתחם הוא 700,000 מ"ר, והוא מוקף בחומה שאורכה 5 ק"מ. 26 סולטנים חיו כאן, עד שבשנת 1855 העביר הסולטן אל-מג'יד הראשון את המשכן לדולמבחצ'ה. בשנת 1909 ננטש הארמון סופית, וכעבור 15 שנה הסב כמאל אטאטורק את הארמון למוזיאון, ופתח אותו לקהל הרחב.

התחושה היא שהמקום התנהל כמו עיר בתוך עיר: עשרות מבנים פונקציונליים הבנויים במעגל חיצוני, שממנו חודרים פנימה למעגל הפנימי. בסך הכול יש כאן כ-250 אלף פריטים. אחד מהם הפך להיות כוכב של קומדיית שוד אמריקנית משנות ה-60. הסרט נשא את שם הארמון, את ה-DVD אפשר לקנות בחנות המזכרות.
*
*
*

ארמון דולמבחצ'ה, איסטנבול, טורקיה

אחד הארמונות היותר קיטשיים שראיתי, במיוחד מבחוץ אבל גם מבפנים. לפעמים צריך לעמוד בתור ארוך, לפעמים עומדים בתור ממש קצר אבל אז הפקיד יוצא להפסקת קפה, ומצליח לייצר מאחוריכם תור ממש ארוך והרבה אנשים עצבניים. בכל מקרה, בשורה התחתונה – הארמון מספיק מרשים, וגם הגנים לא רעים בכלל, כך ששווה לחכות.

הארמון מן המאה ה-19 נמצא בשכונת בשיקטאש על גדות הנהר הבוספורוס, ויש בו 285 חדרים ו-43 חדרי סלון. הביקור בו נעשה עם מדריך בלבד, ועם שקיות ניילון על הנעליים, עד כדי כך שומרים שם על השטיחים. אסור לצלם, ובקושי מותר לנשום. במיוחד לא בחדר שבו אטאטורק נפח את נשמתו.
*
*
*

ארמון רוזנבורג, קופנהגן, דנמרק

ארמון מובהק של תקופת הרנסנס, שנבנה בתחילת המאה ה-17 על ידי המלך כריסטיאן ה-4. כיום המקום משמש כמוזיאון לתולדות המלוכה וכאוצר התכשיטים וכתרי בית המלוכה. יש פה גם אוסף כלי נשק, אוסף ציורים מרהיבים ובקומה העליונה – כס המלוכה. הארמון מוקף בגנים יפים ושמורים היטב, שצעירי העיר אוהבים להעביר בהם את שעות הצהרים, ובצדק.
*
*
*

ארמון לוקסמבורג, פריז, צרפת

רבים מבקרים בגני לוקסמבורג המקסימים, אך רק מעטים טורחים להיכנס לארמון שאליו הם שייכים, ובמידה מסוימת של צדק – אחרי הכול, מה יש לישראלים לחפש במשכן הסנאט הצרפתי?

הארמון הוקם עבור מריה דה-מדיצ'י האיטלקייה, אשת המלך אנרי הרביעי ואלמנתו. היא רכשה את הקרקע מידי הדוכס של לוקסמבורג, והורתה לאדריכל דה-ברוס להקים ארמון בסגנון ארמון פיטי, ארמון הולדתה בפירנצה. היא תכננה לחיות בארמון זה את שארית חייה, אולם לאור תככיה המרובים המלך הגלה אותה לקלן. המהפכה הצרפתית הפקיעה את הארמון לצרכי כלא, ואחר כך נקבע הארמון כמקום מושבה של אסיפת הנבחרים.

לארמון צמוד מוזיאון לוקסמבורג, וממערב לו נמצא ארמון לוקסמבורג הקטן, שהיה שייך לדוכס בעל השטח, והיום מתגורר בו נשיא הסנאט.
*
*
*

ארמון הממשל העירוני, סיינה, איטליה

הארמון הגותי הזה נחשב לארמון האלגנטי ביותר בחבל טוסקנה, והוא חולש על אחת הכיכרות היותר יפות שיש באיטליה – פיאצה דל קאמפו. זו הסיבה שבחרתי לבלות שם את יום הולדתי ה-30.

הכיכר רוצפה בשנת 1347, ותשעת חלקיה מסמלים את השלטון המקומי דאז ומדגימים עד כמה היה משמעותי לבני סיינה. חזית הארמון עשויה לפי הקו המתעגל של שיפולי הכיכר. פעם שכן כאן בית העירייה, ואילו היום מתפקד המקום כמוזיאון לאמנות של העיר. יש בו חדרים מפוארים, עטורי פרסקאות מרהיבות. המפורסם ביותר הוא אולם ה-Museo Civico, שבו יצירתו של סימונה מארטיני "המאסטה", מתחילת המאה ה-14. לא כדאי להחמיץ גם את "חדר התשעה", שעל קירותיו יצירת המופת של לורנצטי – האליגוריות על השלטון הטוב והרע, מסוף המאה ה-14.
*
*
*

ארמון הנשיא, רומא, איטליה

ארמון הקיץ של נשיא איטליה, Quirinale Palace, נבנה ב-1573. עד היום זה מעונו של הנשיא האיטלקי, לנוכחי קוראים ג'ורג'יו נפוליטנו. אי אפשר לבקר אצלו בבית, אבל אפשר לראות את חילופי המשמר – כל יום ב-15:00, בראשון ב-16:00. חוויה נחמדה.

ברחבת הכניסה ניצב פסל במיקום שהיה בעבר נקודת הכניסה למרחצאות הרומאיים של קונסטנטין. בכניסה לארמון יש שומרים בלבוש רשמי. יש גם אובליסק, שהגיע לכאן בשנת 1786, ומצידו הפסלים של קסטור ופולוקס, אלים יווניים שנחשבו לשומרי חיל הפרשים.
*
*
*

ארמון בקינגהאם, לונדון, אנגליה

לכאן מגיעים רק בשביל דבר אחד: חילופי המשמר. במקום השני נמצאת הבדיקה: האם דגל בריטניה מונף מעל הארמון. אם כן, זה אומר שהמלכה בסביבה. הארמון משמש את המלוכה הבריטית משנת 1837 (תקופת המלכה ויקטוריה), ולפני כן היה שייך לדוכס מבקינגהם. בעונת הקיץ אזורים רבים בארמון פתוחים לציבור, ובהם גלריית המלכה, הכוללת יצירות אומנות השייכות למלוכה הבריטית, ובהן יצירות של רובנס, ון דייק וורמיר ההולנדים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דפנה לוי  ביום 22 ביולי 2010 בשעה 8:52

  פוסט מעניין מאוד. הייתי בהרבה ארמונות בחיי, במסגרת חובותיי כתיירת, אבל משום שאני חסרה את יכולת האחבנה שלך כולם תמיד נראו לי אותו דבר, אסופה של הגזמות שהפכה בזיכרונותיי לעיסה הומוגנית. תודה על הפרטים והתמונות והעניין.

  • galithatan  ביום 22 ביולי 2010 בשעה 11:36

   לתיירים יש חובות? רק זכויות! 😉

   אסופה של הגזמות זו הגדרה לא רעה, אבל אלה הגזמות אמנותיות ועיצוביות העשויות ממיטב חומרי הגלם. והכי חשוב לזכור שכל השאר הוא חיקוי שלהן.

 • itamarzo71  ביום 22 ביולי 2010 בשעה 17:18

  זה נהדר. יש בארמונות משהו מפתה כל כך, אבל מושחת. כל העושר והשפע הזה היו יכולים לפרנס ולהאכיל אינספור אנשים עניים

  • galithatan  ביום 22 ביולי 2010 בשעה 18:49

   זה כמו שתגיד שנוחי דנקנר ושרי אריסון צריכים לחלק את כל כספם, וראש הממשלה לא יגור בבית ראש הממשלה אלא בסתם בניין דירות. אני חושבת שהמדרג הוא הכרחי. שוויון מנוון.

   והיום כל העם (העמים) נהנה מיופיו של העושר הזה.

 • שחר שילוח  ביום 24 ביולי 2010 בשעה 17:55

  חלקים ממנו נבנו בהשפעת הסגנון המאורי, חלקים אחרים כנראה בהשפעת סמים.
  ((:
  אחלה פוסט. אני חושבת שמעולם לא הייתי בארמון

  • galithatan  ביום 24 ביולי 2010 בשעה 18:17

   תאמיני לי, אם היית רואה את הארמון הזה, היית חושבת בדיוק כמוני 🙂 ובכלל, לבקר בארמון זו חוויה משכרת חושים המעוררת לא מעט סימני שאלה. בקיצור, מומלץ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: