"בול קטן הוא אתגר גדול" – ראיון עם מעצב הבולים דויד בן-הדור

הקדמה

האם שמעתם פעם על אליפות העולם בבולאות? האם ידעתם שהיא נערכה בישראל במאי 2008? אחת הקטגוריות בתחרות היא "ספרות בולאית", ובאותה שנה זכה בפרס הכסף הגדול "המילון האנציקלופדי לבולאות ולדואר" של אסף אברהם. 340 עמודים ומעל 1,000 מונחים מלווים בתמונות צבע. הרבה הרבה מידע שהודפס על נייר דחוס איכותי תוצרת יפן.

התכוונתי להביא כאן מונחים לדוגמה, למשל אותיות איכון – שתי אותיות לטיניות שהופיעו על רוב הבולים הבריטיים בין השנים 1840-1891, וזיהו את מיקום הבול בגיליון. האותיות הופיעו תמיד בשתי הפינות התחתונות של הבול. האות השמאלית סימנה את השורה, והימנית את הטור.

ואז הגעתי למונח אודיטי – פריטי אספנות הכוללים חותמות חריגות, תשניות וחריגים אחרים.

רגע, מה זה תשניות? הדוגמאות באתר האינטרנט של אסף מוגבלות לאות א', אז פניתי לגוגל. מתברר שתשניות באות לציין שוני בין בול לבול בלוח הדפוס עצמו, או בין הדפסות שונות, או כתוצאה מניקבוב במכונות שונות וכדומה. יש תשניות לוח, תשניות נייר, תשניות דבק, נקבוב, הדפסי רכב ועוד.

רגע, מה זה הדפס רכב? או: מתברר שזו הדפסה חוזרת על גיליון בולים קיים, המבוצע כאשר אין זמן להכין הדפסה חדשה לגמרי, כמו בעת החלפת מטבע וצורך מיידי בבולים במטבע החדש בסניפי הדואר. בעולם ידועים מקרים של ביצוע הדפסי רכב כאשר משתנה השם הרשמי של המדינה, בעת מלחמה – לשימוש בשטחים כבושים, לפעמים על מנת לתקן טעות בבול המקורי, תוספת תשלום למימון סיוע חירום בעת אסון לאומי ועוד. החכמתי.

ועם תחושת הידע הזו, אפשר להתפנות לראיון.
 

פרויקט קולעים בול: ראיון שלישי עם דויד בן-הדור

 

זה למעלה מ-30 שנה עוסק דויד בן הדור בעיצוב גרפי, הפקות אמנותיות ופיתוח מוצרים עבור לקוחות מהמגזר התעשייתי, המסחרי, הפרטי והממשלתי. עבודותיו כוללות, בין השאר, פיתוח משחקים, כתיבת ספר הרפתקאות לילדים בן למעלה מ-300 עמודים (המשלב משחק שרשום כפטנט בינלאומי), פרסומות, חוברות מיוחדות, אריזות, סמלים, מטבעות אספנות, עבודות דפוס מיוחדות בתלת מימד ובתנועה – וכמובן, בולים.

נדרשו ימי עבודה רבים לשחזור הדמויות הקטנטנות

מה היה הבול הראשון שעיצבת?

"בול לרגל חידוש היישוב היהודי בגוש עציון, ב-1980. מאז זכיתי לעצב עשרות רבות מבולי ישראל, לצד פריטים בולאיים רבים אחרים".

מה פירוש "פריטים בולאיים"?

"חוברת הבולים המיוחדת שהונפקה לרגל שנת ה-100 לתל אביב, למשל, היא אחד הפריטים שעליהם גאוותי. בחוברת הזו הושקעה למעלה מחצי שנת עבודה, שכללה מחקר היסטורי, איתור חומרים רלוונטיים אצל אנשים, קרוביהם ויורשיהם, עיבודי תמונות מורכבים מאוד, צביעת תמונות שכולן היו בשחור-לבן, כתיבת טקסטים ועוד.

"בחוברת נעשה גם שימוש בטכניקה מיוחדת של קיפולי נייר. בכריכה, למשל, שנראית במבט ראשון רגילה לחלוטין, המחשתי את הולדת העיר מן הצדפים באמצעות מנגנון נסתר, שבעת הפעלתו ניתן ממש לשלוף את העיר מתוך הצדף הענק, דבר שסוחט תמיד קריאת התפעלות קטנה, כשל ילד הנחשף לקסם".

לכבוד שנת ה-100 לתל אביב עיצבת גם את בול הגרלת המגרשים.

ההנחיה היחידה הייתה לא להשתמש בתמונות של 'האבל'

"בבול הזה נדרשו ימי עבודה רבים לשחזור הדמויות הקטנטנות, כך שייראו בבירור בבול. בסופו של דבר, הדמויות בבול הקטן ברורות אפילו יותר מאשר בצילום המקורי הגדול אך המטושטש. אם תשווי לתמונת המקור תראי הבדלים תהומיים בינה לבין הבול, והפעלתי מגוון טכניקות כדי להוציא פרטים חשובים, בעיקר מהשטחים הכהים.

"ימים רבים אחרים נדרשו כדי לגבש את 'נבחרת החלומות' של הבניינים שבאופק, כך שיספקו חתך נאמן לסוגי המבנים השונים המצויים בעיר".

במה שונה עיצוב בול מעיצוב כרזה, למשל? לאלו דברים צריך להקדיש תשומת לב?

"בשונה ממדיות אחרות, ובנוסף לקריטריונים המקובלים בבחינה של כל יצירה אמנותית, כל בול עובר דרך מערכת מסננים ארוכה ומתישה יותר עד שהוא יוצא לאור:

1 מאחר שבול מייצג את המדינה, מסריו נבחנים לעומק מההיבט הממלכתי, הפוליטי, העולמי, הדתי, העדתי, האנושי, האישי וכו', כדי שהוא לא יפגע בגורם כלשהו.

2 מומחים לנושא הבול בוחנים את נכונות המידע הנראה עליו מההיבט המדעי, ההיסטורי וכדומה.

3 בגלל מימדיו הקטנים של הבול, המסר שהוא נושא חייב להיות ממוקד וברור.

4 המימדים הקטנים מחייבים את הצייר להשתמש בטכניקות שונות, ולעיתים להגזים בפרופורציות ובפרטים מסוימים כדי להבליט אלמנטים חיוניים.

5 רבים מן הנושאים הבאים לידי ביטוי בבולים הם 'כבדים' בעיקרם, וצריך למצוא פתרונות יצירתיים כדי לקרבם ללב הצרכן המודרני.

6 יצירת סדרת בולים דורשת האחדה רעיונית וסגנונית, דבר שמסבך את העבודה אף יותר לעומת בול יחיד.

"במילים אחרות: הכנת בול קטן היא אתגר גדול".

בהמשך לסעיפים 1 ו-2, האם "קובעי ההחלטות" מתייחסים לאיור שלך כאל יצירה, או שיש להם את הזכות לבקש תיקונים?

"החופש האמנותי של ציירי הבולים הוא מוחלט, אך בכפוף למכלול הדרישות שציינתי. ציירים מנוסים כבר מודעים לדרישות השונות מבול, והם מיישמים אותן מבעוד מועד – כך שהשירות הבולאי נדרש לפחות שינויים אצלם".

איך התנהלה העבודה על סדרת בולי שנת האסטרונומיה הבינלאומית, שהופיעה באפריל האחרון?

"שנת האסטרונומיה הבינלאומית 2009 היא אירוע שהוכרז על ידי האו"ם, וכל מדינה קבעה לעצמה את האופן שבו היא תיתן לו ביטוי. ישראל בחרה לציין את הנושא באמצעות שלושה בולים, הממחישים את העבר, ההווה והעתיד של האסטרונומיה.

"מתוך ים האפשרויות, נבחרו שלושה נושאים מייצגים: מטה יעקב – מכשיר הניווט האסטרונומי הראשון שהומצא על ידי הרלב"ג (רבי לוי בן גרשום); עידוש כבידתי – תופעה אופטית מרתקת בחלל שהתגלתה על ידי אלברט איינשטיין בתורת היחסות הכללית; ליס"א – פרוייקט עתידני שאפתני שימפה את גלי הכבידה בחלל באמצעות קרני לייזר באורך 5 מיליון ק"מ".

היו מגבלות מסוימות בעיצוב?

מבחנים מפרכים אצל מומחי הספורט של מכון וינגייט

"ההנחיה היחידה שקיבלתי הייתה לא להשתמש בתמונות טלסקופ החלל 'האבל', שמדינות רבות היו אמורות להשתמש בהן – לנו חשוב היה להיות מקוריים".

איך למדת את הנושא?

"שקעתי במחקר מעמיק, בדקתי בולי אסטרונומיה של מדינות אחרות כדי לא לחזור על רעיונות, ויצרתי קשר עם אנשי אקדמיה. התוכנית בקווים כלליים גובשה במוחי די מהר, אך הביצוע עצמו ארך מספר רב של שבועות, תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר, כדי לשמור על הדיוק המדעי, האווירה, האותנטיות ורוח הסדרה בכללותה.

"עם תום העיצוב הראשוני, הבולים עברו בדיקה נוספת של אנשי מדע רלוונטיים. לאחר אישורם, ולאחר עדכון הפרטים הפילטליים (בולאיים. ג' ח'), התבקשתי לעצב גם את הגיליונות המיוחדים בהם נמצאים הבולים, עיצוב שדרש ממני גם הוא זמן רב וטכניקה מיוחדת שתתאים להדפסה בצבעים מטאליים. להשלמת הפרויקט התבקשתי לעצב גם את מעטפת היום הראשון ואת חותמת יום ההופעה".

כמה זמן לקח לבצע את כל זה?

"העבודה על הפרויקט נפרשה על פני שמונה חודשים".

מבין סדרות הבולים הרבות שעיצבת, איזו אהובה עליך ביותר?

"בכל בול שעיצבתי הושקעו אהבה רבה, מחשבה רבה ואינספור ימי מחקר. כל אחד היה פרויקט מורכב, מעשיר, רב אתגרים ו… שואב אנרגיות. בקיצור, כולם היו בניי.

"ועם זאת, אלה הבולטים יותר: בול איכות הסביבה (1993) שזכה גם במקום הראשון בתחרות הבולים הבינלאומית באיטליה, סדרת בולי מערכת השמש (2006) שזכתה לתואר 'הבול היפה ביותר' בשנה זו, סדרת בולי קולנוע (2007) וסדרת בולי ספורט (2007) – בולים שעברו מבחנים מפרכים אצל מומחי הספורט של מכון וינגייט. כל דמות נבחנה אצל המומחה שלה, ובהתאם להערות שניתנו לגביה, היא עברה שינויים, כמובן תוך שמירה על הכיוון האמנותי הכללי של הסדרה.

"לרשימה הזו מתווספים גם בול הגרלת המגרשים (2008) וסדרת בולי האסטרונומיה האחרונה (2009)".

איזה בול של מעצב אחר אתה אוהב?

"סדרת בולי טיפול בבעלי חיים של מאיר אשל וטוביה קורץ" (תונפק ב-8 בספטמבר).

 

 

כמה מעבודותיו של בן הדור:

 

מערכת השמש – גיליונית מיוחדת עם הפאזל הבולאי הראשון בעולם

 

 

לאחר סידור הבולים מחדש, מתקבלת תמונה של מערכת השמש על תשעת כוכבי הלכת שלה במסלולם – וכן מגן דוד העשוי משביטים

 

 

 

 

בולי הקולנוע

 

 

בול מכון הייצוא

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: