השלב הבא: פיקאסו בסלון

 

Extraordinary Renditions Flight Waiting Room – Gerald Edwards

 

 

Two White Tail Deer Bucks New Jersey – Gerald Edwards

 

 

Altneuland – Ilit Azoulay

 

מודה ומתוודה: אין לי שום עבודת אמנות מקורית על הקיר. זה לא בתקציב שלי, ומעולם לא היה. להורים שלי הייתה עבודת אמנות אחת של אמן שאני לא מכירה ואני לא מכירה מישהו שמכיר, ואז היא עברה לסבא שלי, ואז הוא החליט להעביר אותה אליי, ומאז היא מחכה מתחת לשולחן ולעיתונים לרגע שבו אחליט מה לעשות איתה (אי שם בשנת 2012 דקה לפני האולימפיאדה). יותר מזה – יוק.

אבל המזל שלי עשוי להשתנות. ולא רק שלי, אלא גם שלכם, אם חשקה נפשכם באמנות מקורית בסלון. האמן בועז אהרונוביץ' הגה והוציא לדרך לפני כחודשיים את מיזם האינטרנט I want a print, שמאפשר לרכוש הדפסי עבודות של 26 אמנים במחירים סבירים, כולל משלוח עד הבית.

בין האמנים שתוכלו למצוא באתר: דוד עדיקא, לאה אביטל, רועי קופר, עמי פייצ'ביץ המעניין (שמציג בגלריית סאצ'י), והחביב עליי כרגע, ג'רלד אדוארדס. כל אחד מציג שתי עבודות בלבד, ומדי שבוע עולה עבודה חדשה של אמן חדש. ביום חמישי הקרוב, למשל, תעלה עבודה של ניר עברון.

ב"אני מאמין" שמופיע באתר יש הבטחה לאיכות מוזיאונית ולהדפסים במהדורות מוגבלות. מחירי העבודות נקבעו לא בהתאם לשם האמן ולמידת המוכרות שלו בעולם האמנות ובקרב הציבור הרחב, אלא בהתאם לגודל ומספר העותקים. הרעיון, לדברי בועז, הוא "לאפשר רכישת אמנות במחיר ארוחה במסעדה, ולכן אין הערכה פרטנית לכל עבודה".

הדפס של 21 ס"מ על 30 ס"מ, שממנו מופקים 250 עותקים, עולה 35 יורו. הדפס בגודל 42 ס"מ על 60 ס"מ ב-25 מהדורות יעלה 200 יורו. הדפס בעותק יחיד, בגודל 70 ס"מ על 100 ס"מ יעלה 2,000 יורו (ארוחה בת חמש מנות אצל רובושון). למה המחירים לא בשקלים? "האתר פונה לשק הבינלאומי", מסביר בועז, ומבטיח: "בעתיד יוצגו מחירים לפי פילוח גיאוגרפי".

כאמור, החזון שהוביל ליצירת האתר היה לאפשר לחובבי אמנות נגישות, גם כלכלית, לרכוש אמנות מקורית. במילים אחרות, המחיר טוב לא רק לצרכנים אלא גם לאמנים שזוכים לקהל חדש.

הסתייגות קלה שאינה הסתייגות אמיתית: לא מדובר ברעיון מקורי. אפשר למצוא אותו באתרים כמו Ugallery המושקע שהקימו שלושה חברים שהכירו באוניברסיטת אריזונה (אולי בגלל זה הם עובדים בעיקר עם סטודנטים), או ב-Mixed Greens הניו יורקי והטיפה פחות מרשים, ובעוד כמה אתרים. מה שכן, בישראל ולאמנים ישראלים זהו האתר הראשון. זה שהוא באנגלית, זה בעיקר כדי להרגיש כפר גלובלי.

ועם זאת, אחד מעקרונות היסוד הוא לא להפוך את I want a print למסחרי מדי. לכן, צוות האתר לא עוסק בשיווק, וההיכרות עם המיזם נבנית בעיקר דרך מיילים, פעילות ברשתות חברתיות, מפה לאוזן, וגם, בדיוק כמו פה – דרך בלוגים שמפנים אליו. אמן שמעוניין לקחת חלק באתר פונה אל אהרונוביץ' ואל מנהלת האתר, יפעה בורנשטיין-הכהן, והשניים דנים בעבודות שלו באופן ספציפי עם פאנל אנונימי.

בעוד כשבועיים תושק באתר הקטגוריה I want a student print, שתוקדש לעבודות של כ-20 סטודנטים-אמנים ובוגרים טריים. מטבע הדברים, המחירים כאן יהיו נמוכים יותר: 20-40-80 יורו, לפי גודל העבודה. לכו תדעו מה ייצא מהסטודנטים האלה – אולי הם יהיו הדבר הכי לוהט בסצנת האמנות בעוד חמש שנים. הרי רק בהמשך הפוסט הזה יש שלוש עבודות של סטודנטים שלדעתי יהיה שווה לעקוב אחריהם.

לקראת סוף השנה יעלה גם מגזין אינטרנטי, ובאופן כללי נראה שמדובר בהמשך וירטואלי מתבקש לכמה פרויקטים של אמנות ועיצוב שצצו פה בשנים האחרונות. מה אני אגיד לכם, סצנת האמנות הצעירה מעולם לא הייתה כייפית יותר.
 
ואם כיף, אז למה לא להמשיך. הנה חמש תערוכות שנפתחו או ייפתחו השבוע, ושווה מאוד לבדוק:
 

 

 

עבודה של פטר לוביגין

 

שלושה צלמים צעירים ממוסקבה: פטר לוביגין, טים פרשיקוב, גיאורגי פרבוב

איפה: מוזיאון אשדוד לאמנות – מרכז מונארט

פתיחה: כבר נפתחה, במהלך חודש יוני

פרטים: את התערוכה, בשיתוף עם מוזיאון משכן הצילום של מוסקבה, אוצרת אולגה סביבלובה. לכאורה אין דבר משותף לשלושה. פרשיקוב משוטט ברחובות ובפרברים של הבירות הגדולות בחיפוש אחר עקבותיה של חברה שוקעת. הוא מתעניין בנופים אורבניים, והצילומים שלו מובנים וארכיטקטוניים. לוביגין הופך את סצנות הצילום שלו למופעים ולאירועים, ומפליא לשחק באסוציאציות ובקודים תרבותיים ולמזג בין מקומות וזמנים (כמו מרילין מונרו בתמונה שכאן).

פרבוב, המבוגר והפוליטי מבין השלושה, שהתבגר בתקופת המעבר של ההיסטוריה הרוסית, בימי הגלאסנוסט והפרסטרויקה של שנות ה-80, מציג מבט חריף ונוקב על המציאות הרוסית ומצביע על בעיותיה של חברה המצויה בשלב מעבר.

נעילה: 11.10.09
 

 

 

 

VALIE EXPORT

איפה: בית טיכו, ירושלים

פתיחה: נפתחה ביום ראשון השבוע. האמנית תגיע לארץ ב-15.7.09. ניחוש שלי: צפוי ראיון בגלריה

פרטים: ולרי אקספורט הוא השם שהמציאה לעצמה אחת האמניות הפמיניסטיות המשפיעות והפרובוקטיביות ביותר בשדה האמנות העולמי, מאז החלה לפעול בוינה ב-1967. השם שאוב ממותג סיגריות אוסטריות ונכתב תמיד באותיות לטיניות גדולות. איפה פה האקט פמיניסטי? או, בעצם זה שהיא מתנערת משייכותה האוטומטית של האישה למשפחתה, בהתנגדות לשם אביה ולשם בעלה. בעיניי, מהלך דפקטי ואומלל.

אבל אנחנו פה בשביל האמנות. ואקספורט היא כפי שאפשר להבין מעניין הסיגריות היא אמנית מיצג משוגעת. דוגמה: בשנות ה-70 היא ביקרה בבתי קולנוע וחשפה את מבושיה בעודה מצליפה בצופים כשהיא אוחזת ברובה. המטרה מבחינתה הייתה לעמת את הצופה עם נוכחותה של אישה "אמיתית", שאיננה מושא מיני ופנטזיה קולנועית בלבד. שיחזור של עבודה זו, שנעשה במוזיאון הגוגנהיים בניו יורק על ידי האמנית מרינה אברמוביץ, מוצג בבית טיכו. ומה באמת יש שם, אצל טיכו? מגוון רחב של צילומים, רישומים ועבודות וידיאו. אם אתם קופצים לשם במקרה, תנו חוות דעת.
 

 

 

 

עבודה של בועז לזר

 

עבודה של איתי דרור ואפרת ברק

 

 

עבודה של אוהד כפיר

 

סטודנטים מצלמים אלמודובר

איפה: מתחם ה-Blue Bar, קולנוע לב, דיזנגוף סנטר (קומה 3), תל אביב

פתיחה: נפתחה ביום ראשון

פרטים: מדובר בתערוכה קבוצתית שעיקרה שיתוף פעולה עם רשת בתי הקולנוע לב. סטודנטים מהפקולטה לעיצוב של H.I.T מכון טכנולוגי חולון מציגים צילומי סטילס שהוכנו במהלך קורס צילום מתקדם, בהנחיית האמן פרופ' בועז טל. כמו הסרטים של אלמודובר, גם הצילומים מאופיינים בצבעים חמים ועזים, בנשים עם נוכחות חזקה ודומיננטית, בעיסוק במוות ובחושניות.

פרופ' בועז טל: "התצלומים הם יצירה המשלבת שתי פרקטיקות, עיצוב ואמנות. האיחוד ביניהן הנו שילוב מנצח. החיבור של הסטודנטים לאלמודובר הינו חיבור אינהרנטי, הקשור לקווים הדומים והמשותפים העוברים בין התרבות הספרדית הים תיכונית לבין התרבות בארץ". הכניסה למתחם התערוכה חופשית.

נעילה: 31.8.09
 

 

 

 

עבודה של דובי טל מתוך התערוכה "בעיקר כחול"

 

עבודה של דובי טל מתוך התערוכה "בעיקר כחול"

 

יוון – בין מיתוס למציאות

איפה: משכנות שאננים

פתיחה: רביעי-חמישי, 25-24 ביוני 2009

פרטים: יומיים של מילים, צלילים מראות וטעמים, שגובשו בעזרת היועץ המקצועי ירון אנוש. את הכנס מלווה תערוכת צילומי יוון של הצלם דובי טל. אם הבנתי נכון, אז ביום השני של הכנס, בשעה 17:00, הוא ישתתף בפאנל "הכל בדרך" – סיפורי מסע ביוון: מפגש מטיילים ומספרי סיפורים על הפנים המרתקות והלא מוכרות של המדינה – האיים, האנשים, הריחות והטעמים.

בין משתתפי הכנס: ניקולאס זפירופולוס, שגריר יוון בישראל, ד"ר יהודה מלצר, עורך ראשי "ספרי עליית הגג" , יהודה פוליקר (יקיר לבי!!!) שישתתף במושב על השורשים וההתפתחות של המוזיקה העממית ביוון (רמבטיקו, לייקה, ניסיוטיקה ועוד), פרופ' עמיקם נחמני מאוניברסיטת בר אילן, רקפת זוהר, מחברת הסדרה מיתולוגיה יוונית לילדים ועוד.

(מי שמחפש תוכנייה ולא מוצא, שישלח לי מייל)
 

 

 

 

עבודה של מיכל רובנר

 

אמני וידאו ארט בגן הפסלים

פותחת את הסדרה: מיכל רובנר עם Time out art night

איפה: גן הפסלים, מוזיאון ארץ ישראל

פתיחה: 25 ביוני, חמישי הקרוב, 21:00

פרטים: אחת לחודש בימי חמישי בערב ייפתח גן הפסלים ויהפוך למתחם בילוי לצד עבודות וידאו ארט של אמנים ישראלים ידועים. בתפריט: מוזיקה טובה, אוכל ובר אלכוהול עד חצות הלילה. את המיזם פתחת רובנר שידועה בין היתר בזכות שילוב יצירותיה עם מבנים ארכיטקטוניים. בשנת 1995 הציגה לראשונה עבודת חוץ בשם "תל", על בניין בית העמודים בנחלת בנימין, באורך של 44 מטרים. ב-1999 הציג מוזיאון הסטדליק באמסטרדם את עבודתה על גבי חלונות האגף החדש של המוזיאון וב-2000 הוצגה עבודתה על 17 חלונות בצ'ייס מנהטן בנק בפארק אווניו, ניו יורק.

ב-2005-2006 במסגרת פרויקט שאנל רובנר הציגה את עבודותיה על גבי בנייני ענק בהונג קונג, אוסקה וטוקיו. הקיר החיצוני של כל בניין צופה במאות אלפי נוריות לד זעירות שהוטמנו בקירות זכוכית. הקיר הפך למסך וידאו ענקי, ורובנר יצרה מארג שתי וערב של דמויות אדם בתנועה – זה מה שרואים כאן בתמונה.

פרופ' מרדכי עומר, מנכ"ל מוזיאון תל אביב, מבטיח: "גם אצלנו רובנר תציג עבודה שיש לה מימד אנושי אוניברסלי ובו בזמן מתייחסת להיבט הארכיטקטוני של מוזיאון תל אביב".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: