שלוש תערוכות, שתי הופעות מחול, אחת תרבות ישראלית

 

 

 

אחי, יש לך בקבוק מיותר?

לפני שבוע בדיוק טיילתי בבריסל, ובאחד הרחובות ההומים ראיתי הומלס שהחליט להיות יצירתי, ולעצב מאפרות מפחיות של משקאות, ועוד כל מיני מוצרי מחזור שכאלה, שיאפשרו לו לתת משהו תמורת הכסף שיקבל מאנשים. זה היה מקסים בעיניי, למרות שלא שיתפתי עם זה פעולה.

כשחזרתי לארץ מצאתי בתיבת האימייל שלי את "מעוכים למחצה" של האמן יואב קוטיק – עבודות מתוך התערוכה "על סוסים ועל שוורים". כותבי הקומוניקט היו אחוזי התלהבות: "מיצב מרהיב העשוי מאות פקקים, בקבוקים, פקקים של קוקה קולה ודיאט, בקבוקי בירה וקופסאות שימורים היוצרים מוביילים, תכשיטים ופסלים". ואני חשבתי לעצמי: גם ההומלס ההוא היה יכול לעשות את זה.

על כל פנים, "על סוסים ועל שוורים" היא תערוכה קבוצתית בהשראת תבליט המתאר קרב בין לוחמי פרעה והפלשתים, אשר נערך לפני כ-3,000 שנה. המטרה היא ליצור דיאלוג עם קטע של תבליט שמוצג בתצוגת הקבע "עולמם של הפלשתים", ובעלת זיקה אליה. אמנים נוספים שמשתתפים ועוסקים בנושא איכות הסביבה: רחל פריזרעם "קלע דוד", מיצב שמתקשר עם תצוגת הקבע הארכיאולוגית; יפית מויאל עם "כיסופים", מיצב; וגלית-לין סטיקלרו עם "ידידותית לסביבה", סדרת עבודות בנושא איכות הסביבה.

איפה: מוזיאון אשדוד

מתי: ב', ד',ה' 9:00-16:00, ג' 9:00-20:00, ו', שבת 10:30-13:30.

נעילה: 16/8/09
 
 
 

 

עבודה של דפנה ניסים

 

עבודה של מרגלית אביטל בן-צבי

 

בוחרים עולם

במוזיאון הנגב לאמנות, אי שם בבאר שבע, תוכלו לראות את התערוכה המשולשת עולמות נסתרים, שבה מציגות אמניות תושבות העיר מיצירותיהן הנבחרות – סטלה זאק מציגה את "מתחת לפני השטח", מרגלית אביטל בן-צבי את "פנטסיה בצבעים" ודפנה נסים את "משפחתי".

מתוך הקומוניקט: עבודותיה של בן-צבי דורשות מהצופה הקשבה והתבוננות מרוכזת. תחילה העין מסתנוורת מהצבעים הבוהקים, ורק לאחר כמה רגעים מתבררים הפרטים: דמוית אדם חבויות בין כתמי הצבע, מתווי נוף מסתתרים בצללים, פרצופים. עולם שלם רוחש ומתקיים בתוך משטח קטן-ממדים.

אצל ניסים יצירת האמנות היא חלק מחיי היום-יום, כמו בישול או הכנת שיעורים עם הילדים, כאשר הכול קורה באותו המקום. כל העבודות המוצגות בתערוכה הן תוצר של שיתוף אנשים קרובים לחייה ביצירתה.

זאק משקיעה בעבודותיה את כל עולמה הפנימי, וכנפש האדם כך גם ציוריה מורכבים. הם בנויים שכבות-שכבות ומשתנים עם שינויי התאורה ועם ראייתם מלפנים ומאחור.

מתי: ממחר, 14 במאי

איפה: העצמאות 60, באר שבע
 
 
 

 

 

עבודה של לי-היא שולוב

 

עבודה של רונן סימנטוב

 

 

טליה טוקטלי

 

למה התכוון הצייר

בשבוע שעבר נפתחה בגלריה דוויק התערוכה "לכל גוף יש צל", המציגה עבודות של 15 אמנים שפעילים בסדנאות האמנים שייסדה הקרן לירושלים. הסדנאות ממוקמות בלב תלפיות, האזור התעשייתי של ירושלים, והעבודות הן במדיומים שונים – ציור, רישום, צילום, פיסול, מיצב ווידיאו ארט.

הרמה לא אחידה – יש כמה עבודות משעממות שצריך נפש גדולה כדי להבין אותן, יש כאלה שגורמות לך להיעצר מולן ואתה לא מבין למה (אבל מתחיל להמציא להן סיפור), ויש כאלה שאתה רוצה לשים בסלון שלך (גם אם אתה לא מבין ממש למה). בקיצור, לא מדובר בעבודות "ברורות ומדויקות" אלא בפרשנויות, שאנשים פרקטיים כמוני לא תמיד יודעים איך להתמודד איתן.

האמנים המציגים בתערוכה: אתי אברג'ל, דן אורימיאן, שי אזולאי, שרון בלבן, אסף בן צבי, מאשה זוסמן, טליה טוקטלי, אריאן ליטמן, אבי סבח, ינאי סגל, רונן סימן טוב, מיה מוצ'בסקי פרנס, יוליה רבסקי, יעל רוכמן, לי-היא שולוב.

איפה: גלריה דוויק, מרכז הכנסים ע"ש קונרד אדנאואר, משכנות שאננים, ימין משה, ירושלים

מתי: כל ימות השבוע, 20:00-10:00

נעילה: 15 ביוני, 2009
 
 
 

 

צילום: גדי דגון

 

איפה אבי טולדנו כשצריך אותו

לפני כמה שנים – בואו נאמר שבסביבות גיל צבא – הייתי בעניין של מחול מודרני, והלכתי לכמה הופעות של להקת בת שבע שמאוד נהניתי מהן. מאז עשיתי איזושהי הפסקה, למרות שמדי פעם חברתי אורלי מנסה לשכנע אותי לבוא להופעות של "כתב תנועה".

בכל מקרה, בתחילת השבוע הבא "בת שבע" ואוהד נהרין עולים במופע חדש: הורה, שבו 11 רקדנים נמצאים תמיד על הבמה, רוקדים או נוכחים. פס הקול מורכב מעבודותיו של המוזיקאי היפני איסאו טומיטה, חלוץ ומנהיג בינלאומי בתחום המוזיקה האלקטרונית. מדובר בעיבודים וביצועים ליצירות מוזיקליות מוכרות של מלחינים כגון שטראוס, ראוול ואחרים. ההופעה נמשכת כשעה.

תהליך היצירה החל במפגשים אישיים עם הרקדנים, שבהם יצר נהרין כוריאוגרפיה לכל רקדן בנפרד. לאחר חודש נפגשו כל הרקדנים לחזרה משותפת ראשונה, שהייתה קרש הקפיצה להמשך התהליך. "בתהליך היצירה הדגשתי את חשיבותם של השטות ושל היכולת שלנו לצחוק על עצמנו, ויותר מכל את החיבור המנצח בין היכולות של הרקדנים לבין התשוקה והלהט שלהם לרקוד", אומר נהרין. את העבודה הוא מקדיש לאמו צופיה, "במלאת לה 80, בהוקרה על נפלאותה".

אם נשארו עדיין כרטיסים בתל אביב, יש סיכוי שאני עושה את הקאמבק.

מתי וכמה עולה:

ב-18, 19 במאי, בשעה 20:30, בתיאטרון שרובר שבתיאטרון ירושלים. 95 שקל. נותרו מספר כרטיסים.

ב-26 במאי, בשעה 20:30, בהיכל התרבות כרמיאל. 95 שקל.

ב-2, 3 ביוני, בשעה 21:00, בהיכל אמנויות הבמה הרצליה.

ב-6 ביוני, בשעה 21:00, בתיאטרון חיפה.

ב-8-11 ביוני, בשעה 21:00, ב-12 ביוני ב-22:00, וב-13 ביוני ב-21:00, במרכז סוזן דלל, תל אביב.

ב-15 ביוני, בשעה 20:30, בהיכל התרבות נתניה.

ב-18 ביוני, בשעה 20:30, בתיאטרון גבעתיים.
 
 

 

צילום: גדי דגון

 

 

צילום: גדי דגון

 

תנו קפיצה

מעולם – לפחות על פי זכרוני הדלוח – לא ראיתי הופעה של להקת המחול הקיבוצית. אבל משהו בתמונות של הרקדנים כאן עושה לי חשק. מדובר במופע "כיף כפים" – מאת רמי באר, שבו "תנועה, אנרגיה, מקצב, וירטואוזיות ופיוט משמשים בערבוביה. הכיף שבתנועה, בין פנטזיה למציאות, בשפת המחול של רמי באר".

מתי: 16 במאי, שבת, 12:30, געתון, הסטודיו למופעים; 21 במאי, חמישי 20:30, גני תקוה, מרכז הבמה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שלומי  ביום 13 במאי 2009 בשעה 22:49

  חולה על מחול….
  קופץ לשם כל פעם שרק יכול

  והתערוכה עם הפחיות נשמעת מדליקה
  אבל עד אשדוד….

  היית שם?
  הפסיקו לירות?

 • גלית חתן  ביום 14 במאי 2009 בשעה 9:25

  חולה על מחול? הפתעת אותי
  דווקא הפחיות לא עשו לי את זה
  ולגבי היריות, קטן עליך. תדמיין שאתה באווירת המלחמה של גלובס-דה מרקר, או יותר טוב, שרי-סטנלי

 • שלומי  ביום 14 במאי 2009 בשעה 10:01

  קבלי עוד הפתעה
  מת על רקדניות
  התחתנתי עם אחת כזו
  הכי שווה
  (:

 • הופעות מחול  ביום 18 במאי 2011 בשעה 17:02

  תודה לך. המוזיקה של איסאו טומיטה מדהימה וההופעה בטח משקפת אותה

 • סדרות ישראליות  ביום 31 באוגוסט 2011 בשעה 13:50

  שלום. רוצה להתייחס אל יצירות של הומלס.. פשוט מדהים מה אנשים מתחילים לעשות במצבים כאלו או אחרים! מאיפה האופטימיות הזאת? מתעוררים חושים יצירתיים פתאום! זה מאוד יפה בעיניי..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

<span>%d</span> בלוגרים אהבו את זה: